Autor: Tomasz Sekielski
Tytuł: Obraz kontrolny
Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS
Rok wydania: 2013
ISBN: 978-83-7818-429-4
Liczba stron: 383
Jego zeszłoroczna, debiutancka powieść „Sejf” odniosła spory sukces wydawniczy. I niezależnie od zrozumiałego zainteresowania medialnego samym autorem, książka ta zasługiwała na dobre oceny. Była bowiem przykładem zgrabnie i interesująco podanej literatury sensacyjnej z dużą domieszką kryminalnej zagadki. Teraz Tomasz Sekielski wraca z drugim tytułem „Obraz kontrolny” i potwierdza swoje miejsce w czołówce polskich autorów powieści sensacyjnych.
Nowa książka jest kontynuacją poprzedniego bestselleru „Sejfu”. Autor tak jednak poprowadził narrację, że ci czytelnicy, którzy pierwszego tytułu nie poznali, bez problemu poradzą sobie z wcześniej zawiązaną historią. Choć wydaje się, że pewniej na gruncie zarysowanej intrygi będą czuć się zaznajomieni już z przygodami dziennikarza Artura Solskiego. Bez wątpienia fabuła powieściowa po raz kolejny ukrywa w sobie dużą dozę atrakcyjności. (…)
(…) Udanym wzbogaceniem, poza ostrymi cechami charakterologicznymi rysowanych postaci, jest ich niejako podwójne poddanie próbie na okoliczność istnienia najtrwalszych wartości. Mam na myśli te sceny, w których przyjaźń, zaufanie i wierność Rokity i Solskiego oraz Wyrwickiego i Bielaka zostaje zweryfikowana aż do prawdziwego bólu, cierpienia, tak fizycznego, jak i psychicznego.
Dzięki takim sytuacjom, a także tak zobrazowanemu światu, w którym nigdy nie jest wiadome czy to, co odkryte pod rzeczywistością świata, jest faktycznie prawdą, czy fałszem, i czy gdzieś nie kryje się kolejne dno, powieść Sekielskiego nie czyta się obojętnie. Cała intrygująca i wstrząsająca fabuła „Obrazu kontrolnego” został przez pisarza tak napięta do granic ciekawości czytelniczej, że jej finał, ze śmiercią dwóch ważnych bohaterów tej opowieści, rodzić będzie w wielu czytelnikach cały ciąg domysłów. A to przecież zupełnie świadomy i umiejętnie zagrany chwyt pisarski, by czekać z niecierpliwością na kolejną powieść z dziennikarzem Solskim.
Całość recenzji przeczytasz na portalu Zbrodnia w Bibliotece
Zamieszczone w Baza recenzji Syndykatu ZwB oraz książka czytana w ramach Kryminalnego Wyzwania
Ta książka byłaby idealną lekturą dla mojego taty. A i ja pewnie bym ją chętnie przeczytała.