WYRÓŻNIENIA KRYMINALNEJ PIŁY DLA NAJLEPSZEJ POLSKIEJ MIEJSKIEJ POWIEŚCI KRYMINALNEJ ROKU 2021
KOMENDANTA SZKOŁY POLICJI W PILE
DLA
PRZEMYSŁAWA ŻARSKIEGO
ZA POWIEŚĆ „CIERŃ”
(WYDAWNICTWO CZWARTA STRONA)
LAUDACJA
Autor tej powieści jak nikt inny dba o swojego bohatera, na przekór chyba samemu sobie, troszczy się o niego nie tylko na poziomie literackiego rzemiosła, lecz także w sferze psychiki i emocji.
Ten bohater to budzący sympatię, normalny, dorosły mężczyzna. Wie, że jego zawodowa codzienność nie jest zwykłą pracą, lecz służbą, którą traktuje poważnie i sumiennie.
W życiu prywatnym bohater ten pielęgnuje rolę partnera i ojczyma, swoją troską zadziwiając z pewnością niejednego czytelnika i czytelniczkę.
Jego twórca nie uczynił z niego geniusza. Nadał mu bowiem w znakomity sposób cechy naturalności, przeplatając traumy i problemy z udanym staraniem się o wypełnianie służbowych zadań z należytą cierpliwością i dokładnością.
Ten bohater wie jak zareagować w odpowiednim czasie i nigdy nie odpuszcza złu.
Za te właśnie cechy głównego bohatera, a także za nagrodzoną już w zeszłym roku główną nagrodą Kryminalnej Piły za rok 2020 umiejętność budowania tętniącej życiem tkanki przestrzeni rodzinnego Sosnowca, za realistyczne wykreowanie postaci policyjnych bohaterów, komisarza Roberta Krefta, mundurowego kolegi Błażeja Urygi czy też przedstawicielki policyjnego kierownictwa, Olgi Krynickiej, Pani Komendant Szkoły Policji w Pile, insp. Beata Różniak-Krzeszewska, postanowiła nagrodzić Przemysława Żarskiego swoim wyróżnieniem w ramach tegorocznej nagrody dla najlepszej polskiej miejskiej powieści kryminalnej.
Zdaniem Pani Komendant Szkoły Policji w Pile powieść „Cierń” jest niezwykle udanym zamknięciem trylogii pisarskiej, w której obraz policyjnych bohaterów tchnie autentyzmem oraz prawdziwą troską o wyważony obraz niełatwej pod względem emocjonalnym i psychicznym służby policyjnych śledczych.